Kurz 4. ročníků 2021 – jak to bylo

VOJENSKÝ KURZ

11. 10. 2021 – pondělí

V dopoledních hodinách jsme se všichni sešli v Třešti před střelnicí, kde jsme si poprvé vyzkoušeli, jak budeme nastupovat před jakoukoliv aktivitou. Proběhlo rozdělení do čet a družstev a pak už hurá na střelnici. Každý z nás si vyzkoušel střílet z pistole CZ – 75 a venku si nás pan učitel Nagy prověřil, jak umíme pracovat s vysílačkami. Chvíli po poledni jsme se i s krosnami vydali ze střelnice na autobusák, kde na nás čekal autobus, co nás dovezl do Dolní Cerekve. Zde jsme opět nasadili těžké krosny na záda a vyrazili směr chata Čeřínek, kde se celý kurz odehrával. Cesta byla vcelku náročná a ve chvíli kdy jsme byli kousek od chaty, si většina oddechla, že je to za námi. To však ještě netušili, co se bude dít ze čtvrtka na pátek… Po zbytek odpoledne jsme se seznamovali s programem a navečer přišla zasloužená večeře. Po večeři měla četa A noční služby, kde se dostali do různých pekelných situací a řešení. Mezitím si četa B, tedy my, prožili dva poplachy Charlie.

12. 10. 2021 – úterý

Ranní budíček pro někoho nebyl úplně šálek jeho kávy a rozcvička, kterou si četa B zažila, taky med nebyla. Po snídani nám přijela své povolání představit dopravní policie a celní správa, kteří nám ukázali svoji techniku, výbavu a celkově, jak to u nich funguje. Po nich se nám přijeli ukázat i kynologové se svými pejsky, kteří umí hledat výbušniny, ztracené osoby či mrtvoly. Myslím, že to vtáhlo úplně každého z nás. Po obědě dorazili studenti Univerzity obrany, představili benefity a naopak „mínusy“ jejich školy. Po nich se představila i městská policie. Poté proběhla večeře, četa B nastoupila na noční službu a četa A šla spát. Ale jejich klidný spánek  také narušily dva poplachy Charlie.

13. 10. 2021 – středa

Ráno opět proběhl budíček a snídaně, která opravdu za moc nestála. Proto nám přijela spravit chuť armáda a s nimi i Zbyněk Šanta – CLS bojující záchranář. Chlapi z armády nám dopoledne představili jejich výstroj, výzbroj a auto. Držení a focení se, se zbraněmi pro nás byl tedy zážitek. Pan Šanta nám vysvětlil první pomoc ve válce, jeho osobní zkušenosti a ukázal nám některé věci i v praxi. Po obědě už na nás opět čekali borci z armády, kteří místo teorie přešli na praxi. Vyzkoušeli jsme si taktiky, které používají při boji proti nepříteli a svezli nás jejich autem. Řekla bych, že tohle byl taky jeden z nezapomenutelných zážitků. Když jsme skončili tak večeře a spánek opravdu bodnul. Ten nám, ale bohužel nad ránem překazil poplach Delta, kdy jsme se ze základny přesunuli spát do lesa.

14. 10. 2021 – čtvrtek

Po budíčku přišla konečně plnohodnotná snídaně (za což velký dík patří pánům učitelům). Po snídani jsme vyrazili za profesionálními hasiči do Třeště. Ti nám ukázali jejich výstroj, výzbroj, vybavení a techniku na základně a nechali nás si spoustu věcí vyzkoušet. Na konec nám předvedli ukázku vyproštění osob z auta a následné zapálení a uhašení staré Felicie. Po obědě jsme dostali rozkaz zabalení si věcí a nachystání se na noční pochod. Zbytek odpoledne se nesl ve znamení odpočinku. Navečer nás po družstvech poslali na pospas tmě. Cesta byla místy náročnější místy zase docela klidná. Nohy některé z nás bolely už v půli cesty a to jsme počítali se spánkem venku. Naštěstí nám před koncem naší výpravy bylo sděleno, že budeme spát ve škole. Když jsme zakončili naši cestu, hodinky ukazovaly 23,5 km. Sice jsme byli unavení, ale spokojení, že jsme to zvládli a došli vpořádku.

15. 10. 2021 – pátek

Ráno po budíčku už nás čekalo akorát zhodnocení celého kurzu a hurá domů!

Ráda bych tedy poděkovala pánům učitelům a instruktorům, kteří zajistili dohled nad námi, bezpečnost a organizaci po dobu celého kurzu.

 

ODKAZ NA FOTKY