Kurz přežití 1.B

V pondělí 18. června nastal den, kdy se třída 1.B s paní učitelkou třídní, Renátou Skuciusovou, sešla na vlakovém nádraží a nedočkavě očekávala začátek kurzu přežití.

Vlakem jsme odjeli do Kostelce u Jihlavy a odtud jsme šli se všemi věcmi pěšky na základnu, kterou byla turistická chata Čeřínek. Na samém vrcholku Čeřínku na nás už čekal pan učitel Ladislav Nagy a s ním někteří studenti 3. ročníku jako instruktoři.

Po seznámení s pravidly a programem nás čekal oběd. Po menší polední pauze následovala přednáška o tom, jak se správně používá buzola a mapa. Rozdělili jsme se do skupinek a šli na odpolední túru, při které se někteří nezapomněli ztratit. Cílem tohoto výšlapu bylo najít instruktory a dojít na Čertův hrádek, kde jsme zkoušeli slaňovat. Večer byla možnost opéct si špekáčky a od 22.00 nám začaly hlídky po areálu Čeřínku trvající až do rána.

Náplní dalšího dne byla rozcvička, naučení se s azimuty, podle kterých jsme se při dalších výšlapech orientovali. Dopoledne probíhal orientační běh na čas. Plnili jsme úkoly, jako byla první pomoc, střelba ze vzduchovky, lanová dráha, navigovat slepce. Dokonce jedna ze skupinek překonala rekord oběhnutí celé trasy. Jiné skupince se podařilo ztratit, ale povedlo se jim najít správnou cestu zpět, takže vše dopadlo dobře. Po obědě jsme byli poučeni jak přežít v přírodě a jak si postavit přístřešek z přírodního materiálu. Následovalo přesunutí na místo přenocování, při kterém se opět pár lidí zatoulalo, ale podařilo se jim nás najít. Postupně jsme si stavěli přístřešky a psychicky se připravovali na přespání v lese. Během noci jsme měli noční hlídky našeho ‘tábora‘ a také nás vzbudil poplach následován stezkou odvahy.

Další ráno jsme naše jednoduché přístřešky vrátili do původního stavu, takže v překladu jsme je zničili, a nakonec všechno po sobě uklidili. Poté jsme se vrátili zpět na základnu, kde na nás čekala snídaně, úklid pokojů a poslední část programu, pátrací akce.

Vše jsme nakonec zakončili obědem, vyhodnocením celého kurzu a vrácením se zpět do Kostelce na vlak a ním do Jihlavy.

Jsme rádi, že jsme toto mohli zažít, protože jsme si užili hodně zábavy a získali spoustu zkušeností a zážitků, a i když jsme byli vyčerpaní, pokousaní od komárů a klíšťat, tak jsme se všichni vrátili v pořádku a velmi spokojení…

(Nikola Nechvátalová)

Fotodokumentace z akce ZDE