Cvičení IZS – Dukovany

FOTODOKUMENTACI Z AKCE NALEZNETE ZDE

Dne 17.10. jsme se společně s 2.C a třetími ročníky zúčastnili cvičení pořádkových jednotek v Dukovanech. Autobusem od školy jsme vyjeli v půl 8 a na místo dorazili okolo 9. hodiny. Po příjezdu jsme byli rozčleněni do skupin podle toho, co bude mít určitá skupina za úkol. Skupinu 10 výtržníků, kteří měli cílit na aktivní odpor a fyzické napadání policistů, tvořili převážně třetí ročníky. Další početnou skupinu před začátkem akce svázali k sobě stahovacími páskami a tato skupina měla pouze sedět na silnici před vjezdem do areálu a vykřikovat hesla směřující proti jaderné energii. Kolem sedícího protestujícího hloučku studentů postávali další, kteří jen slovně odporovali policii. Poslední skupina se od nás oddělila hned ze začátku a snažila se dostat do prostorů jaderné elektrárny z druhé strany. Cvičení začalo po desáté hodině. Ti, kteří už 20 minut seděli svázaní na zemi, byli rádi, když se objevilo první policejní auto. Nejdříve vystoupili policisté z antikonfliktního týmu, kteří se nás všechny snažili přesvědčit, abychom odešli sami. Nezabralo to a my vykřikovali svá hesla dál. Najednou přijelo asi 5 dalších dodávek, ze kterých vyskákali těžkooděnci. Pár jich šlo uklidnit skupinu hulákající u vrat a zbytek se rozestoupil kolem sedící skupiny. Agresoři byli vykázáni a to je povzbudilo k tomu, aby sebrali klacky a šli fyzicky napadnout policisty. Ti je ale během chvíle zpacifikovali a odvedli. Postupně začali vykazovat i postávající kolem. Někteří s odchodem neměli problém, ale našlo se i pár studentů, které museli těžkooděnci odtáhnout. Když se nakonec policisté rozestoupili kolem svázaných, všichni zatajili dech a nikomu už se moc křičet nechtělo. Svázanou skupinu začali postupně odstříhávat od sebe a odváděli je k ostatním zadrženým. Tam nakonec hlídali kromě policistů i policejní psi. Cvičení trvalo hodinu, ale všichni zúčastnění mají zážitky, které se dají jen těžko zapomenout.

Za 2. B Jan Liška

Cvičná demonstrace u jaderné elektrárny Dukovany

Dne 17.10.2018 proběhla cvičná protestní akce namířená proti činnosti jaderné elektrárny Dukovany. Někteří si z tohoto odnesli nejen zážitek, ale také zkušenost, jaké to je být na druhé straně “barikády”.

Náš chaotický příjezd se v okamžiku změnil na dobře organizovaný celek. Nejprve jsme byli rozděleni do skupin. Cvičení spočívalo v nácviku zákroku proti demonstrantům. Tudíž úkol našich studentů byl jasný.

Já jsem byl zařazen do “akční skupiny” s dalšími devíti spolužáky.
Naším úkolem bylo osvobodit naše zpacifikované spoludemonstranty. Byli jsme vyzbrojeni klacky a láhvemi. Čekali jsme na signál k zahájení akce. Po zaznění signálu jsme se vydali směrem k našim kamarádům, ovšem přesun netrval dlouho. Pánové z pořádkové policie se o nás ihned a profesionálně postarali, takže nikdo neměl šanci uniknout. Po zadržení celé naší skupiny jsme byli odvedeni na shromaždiště k ostatním protestujícím. Zde jsme nějakou dobu setrvali. Mimochodem opět já jako jediný jsem musel být spoután želízky.

Na konci cvičení bylo zhodnocení ze strany učitelů, velitelů zásahu a vedení elektrárny. Akce byla provedena profesionálně a z naší strany bylo obrovské nadšení. Doufáme, že se podobných cvičení zúčastníme i v budoucnu.

17.10.2018

Leon Felkr, 3.B