Praxe 4. ročníků – Hájenka 2018

Dne 10. 9. se čtvrté ročníky naší školy vydaly na odbornou praxi. Vše začalo v 9 hodin srazem na hlavním vlakovém nádraží v Jihlavě, ze kterého jsme se pak vlakem vydali směr Bítovčice. Z Bítovčic jsme vyrazili pěšky až do Hájenky, kde se náš kurz konal. Cesta byla dlouhá cca 10 km a trvala nám asi 2 a půl hodiny, samozřejmě všechny věci, které jsme s sebou měli, jsme si nesli sami.

Poté, co jsme dorazili, ubytovali jsme se v chatkách až na třídu 4. A, která si venku stavěla přístřešky, protože jako první měli noční činnost s přespáním venku. Poté jsme byli poučeni o bezpečnosti a prostoru Hájenky, a jak kurz bude dále probíhat.

Další den ráno nám přijeli představit svou práci armádní pyrotechnici z Bechyně a pak odpoledne jsme byli rozděleni do skupin, ve kterých jsme prošli stanoviště, které pro nás připravili instruktoři. Ten večer měla noční hlídku třída 4. B, takže jsme měli čas na to připravit se na noční činnost. Hlavním úkolem noční činnosti bylo střežit okolí Hájenky a reagovat na nahrané incidenty. První dvě noci byl pouze poplach „CHARLIE“, což znamená, že jsme se měli dostavit na plácek, abychom zkontrolovali stav naší ‚čety‘. Další den dopoledne nám přijel povídat pán od dopravní policie ČR, ukázal nám, jak se postupuje při zakreslování dopravní nehody a odpoledne jsme si zase v těch samých skupinách prošli stanoviště, které jsme nestihli předešlý den. Další noc v Hájence měla noční činnost třída 4. C, mezitím co druhé dvě třídy spaly v chatkách. Tuto noc jsme měli dokonce i poplach „DELTA“, což znamenalo, že jsme se museli rychle sbalit a přesunout na místo určené panem učitelem Nagym, pod dohledem instruktorů. Na louce, kam jsme se přesunuli, jsme strávili cca hodinu. Tam jsme si vybudovali místo pro spaní a hned jsme taky usnuli. Samozřejmě následoval signál „ALFA“, což znamenalo pro nás probuzení, návrat na základnu a spaní v chatkách.

Poslední den v Hájence nám přijela předvádět zásahová jednotka z JE Dukovan. Poté co nám představili svou práci, tak si ti odvážnější mohli zkusit, jaké to je být zasáhnutý taserem.

Odpoledne přišel úklid Hájenky a příprava na vyvrcholení kurzu – noční přesun do Jihlavy dlouhý cca 25 km. Vyrazili jsme až po setmění a ve 3 hodiny ráno byli všichni v cíli – ve škole. S radostí můžeme říci, že nakonec došli úplně všichni, sáhli jsme si na dno našich sil a za to jsme si vysloužili pochvalu od našich učitelů. V pátek ráno byl kurz oficiálně ukončen a všichni se vydali domů. Osobně musím říct, že to byl nezapomenutelný zážitek a jsem ráda, že jsem kurz absolvovala.

Kristýna JANSÍKOVÁ, 4. B

Na fotodokumentaci z akce se můžete podívat ZDE