Praxe 4. ročníku očima žáků

KURZ PŘEŽITÍ NA HÁJENCE očima 4.A

Kurz odstartoval hned z rána. Sešli jsme se společně se 4.B na vlakovém nádraží v Jihlavě, odkud jsme dojeli do Bítovčic a pak už pokračovali pěšky až na Hájenku u Brtnice. Po asi 10 km jsme došli na místo a konečně si mohli odložit těžké batohy. Tam už si nás do režie vzali učitelé a instruktoři (bývalí studenti), přivítali nás, řekli nám pár informací o tom, co se bude dít, a pak už nám jen zbývalo se ubytovat v chatkách.
První den čekala naši třídu noční služba, 4 z nás zůstali na centrále a zbytek jsme se po hodině a půl střídali na stráži a komunikovali spolu přes vysílačky. Naštěstí nikdo nezaregistroval žádné vážné nebezpečí, když nepočítám, že nám pořád padaly šišky na hlavu.
Druhý den si pro nás program připravili vojáci z Jindřichova Hradce. Ukázali něco málo z výbavy, detailně okomentovali, co přesně dělají, povyprávěli jejich zkušenosti a nakonec se zasmáli tomu, jak je pro nás těžké zvednout se ze země s vestou a batohem, který je 3x větší než my samotní.
Středu jsme měli trochu odpočinkovou, protože si na nás udělali celé dopoledne čas pyrotechnici z Olomouce. Někteří z nás si vyzkoušeli pyrotechnický oblek, jak moc omezuje v pohybu a jak se v tom dýchá (špatně, hodně špatně), a nahlédli jsme pomocí rentgenu do vnitřku po „domácku“ vyrobené bomby. Největší úspěch měl robot, kterého jsme si mohli zkusit ovládat. Odpoledne se nám naopak věnovali naši učitelé a instruktoři. Přichystali několik stanovišť s úkoly, které převážně měli otestovat, jak spolupracujeme v týmu.

A protože jsme přes den odpočívali, čekali jsme, že večer příjde nějaké překvapení. A měli jsme pravdu. Kolem 4 hodiny ráno byla vyhlášena delta a byli jsme nuceni zbytek noci strávit na louce.

Ve čtvrtek dopoledne jsme měli přednášku v rámci integrovaného záchranného systému a dokonce jsme měli možnost poprvé (nebo naposledy?) vystříknout z hasičáku. Po zbytek dne jsme už jen balili všechny věci, pouklízeli celý areál a ve zbytku času sbírali síly na večerní cestu.
Hodili jsme na záda spacáky, karimatky a hlavně řízky a vydali se ve družstvech, po 15 minutových intervalech, na cestu zpátky do Jihlavy. Po necelých 20 km jsme si, naprosto vyčerpaní a s bolavýma nohama ustlali v lese kousek od Trivisu.
Posledním našim úkolem bylo v pátek ráno vstát a dojít zbývajících pár kilometrů ke škole. A protože jsme šikovní, všichni jsme v pořádku došli a před školou ukončili celý kurz.
Za celou třídu děkuji za takovou zkušenost. Všem učitelům, instruktorům a také vojákům z Jindřichova Hradce a Olomouce, kteří se za námi stavili a věnovali nám svůj čas.
Anežka Křepelová 4.A

 

Hájenka 9.9. – 13.9.2019 očima 4.B

Začalo to v devět ráno, kdy jsme měli sraz na jihlavském hlavním nádraží. Kurz se týkal tříd 4.A a 4.B v doprovodu vyučujících a praktikantů z minulých ročníků. Vlakem jsme odcestovali nedaleko za Jihlavu. Už ve vlaku panovala čilá atmosféra a všichni byli plní očekávání z nadcházejícího kurzu.
Po vystoupení z vlaku nás čekal desetikilometrový pochod směr Hájenka. Počasí nám příliš nepřálo a lehce nám znepříjemňovalo cestu. Ovšem nikdo si nedovolil stěžovat nebo se vztekat, a tak se naše třídy vydaly vstříc cíli naší cesty. V nohách jsme hned první den nachodili deset kilometrů. Po příchodu do naší cílové destinace byli jmenováni velitelé čet Leon Felkr a Andrej Fikar. Jejich povinností byla zodpovědnost za zbylé spolužáky, rozdělování úkolů a udržování všeobecného pořádku a disciplíny. Ubytováni jsme byli na chatkách po čtyřech lidech. První den se nesl v duchu ubytování a seznámení se s programem a účelem výcviku. Třídy si rozdělily dva základní úkoly. Noční stráž a obstarání jídla. První den měla třída 4.A na starost stráž a třída 4.B měla na starosti jídlo. Noc proběhla vcelku klidně až na vyhlášení poplachu, kdy jsme museli opustit teplo spacáku.
Druhý den jsme měli výcvik a ukázku od AČR a dopravní policie. Obě přednášky byli velmi zajímavé ovšem s vojáky to bylo pro naše třídy o poznání živější. Žáci si mohli vyzkoušet a prohlédnout výbavu i výstroj, kterou standardně používají naši vojáci. Dále jsme měli ukázku bojové situace a koordinace jednotky, kterou jsme si také mohli zkusit. Z dopravní policie nám bylo ukázáno, jak jednají na místě nehody, co se jak zapisuje a měří. Večer si třídy službu prohodily.
Třetí den byla v programu nachystaná ukázka ženistů z Olomouce, kteří s sebou přivezli vybavení, které běžně používají. Žáci si mohli vyzkoušet například pyrotechnického robota, oblek anebo také detektor kovu. Měli jsme také jedinečnou možnost se zeptat na zážitky z praxe vojenského života. Večer byl vyhlášen poplach a žáci se museli uprostřed noci připravit na reakci proti možné hrozbě a přesun na místo evakuace s následným přespáním pod noční oblohou.
Čtvrtý den byl přípravným dnem na noční pochod směr Jihlava. Ovšem ne že bychom se jen váleli. Byli pro nás připravené úkolové stanoviště na čas. Poté následoval celkový úklid objektu a příprava na odchod. První družstva odcházela v 18:00. Čekala nás cesta rozmanitým terénem, navigace podle mapy během noci a překonávání přírodních i vlastních fyzických překážek. Cíl se nacházel nedaleko naší školy v lese, kde jsme přespali až do rána.
Pátý den ráno byli všichni žáci unavení, zrovna dvakrát nevoněli, ale všichni to zvládli. Nikdo se neztratil a na všech byl vidět pocit vítězství a radosti. Konečně jsme si mohli sundat boty, užít si teplou sprchu a pořádně se prospat!

Já osobně bych si výcvik s chutí zopakoval a věřím, že bych nebyl sám. Užil jsem si kolektivní spolupráci žáků a program pro nás připravený. Děkujeme všem učitelům a instruktorům. Snad se s některými z nás příští rok uvidíte!
Leon Felkr 4.B