„Záložáci z Trivisu“ aneb Pomáháme pečovat

Tak to upřesníme na pravou míru. Naši žáci nejsou aktivní zálohy u armády, ale v podstatě na ně pasuje toto označení. Čtveřice žáků z třetího ročníku se z vlastní iniciativy přihlásilo do kurzu moderního ošetřovatelství v praxi pořádaného OS ČČK Havlíčkův Brod.
V pátek 11.12 se ráno sešli před AZ centrem a společně se vydali do výukového prostoru, kde proběhl samotný kurz. S úsměvem je přivítali lektorky Eva a Jana. Se skvělou náladou se vrhli na osmi hodinový kurz. Všichni naslouchali výkladu a taktéž měli dotazy pro zpestření a upřesnění vědomostí. Po teoretické části se přesunuli na tu praktickou.
Vyzkoušeli si polohování ležícího pacienta, aby mohli převléct postel. Taktéž si museli vyzkoušet, co a jak použít, aby mohl pacient vykonat potřebu. Taktéž na ně bylo velmi apelováno, aby komunikovali! Sami vám potvrdí, že jim lektorky kurzu nedali nic zadarmo, ale dali jim mnoho rad, aby ochránili i své zdraví! Přeci jen hýbat s člověkem, co má 100 kilogramů a nepomůže vám, není úplně jednoduché.
Pak přišla část, kdy už může jít i o život. Byl jim vysvětlen způsob navlékaní a svlékaní všech pomůcek zvlášť Tyveku, který se používá na infekčních oddělení! Všichni si museli vtlouct do hlavy, že dezinfekce je alfa a omega toho, co nás chrání před tím hnusným virem. Navléct se do obleku se všemi pomůckami trvá pro necvičeného jedince nějakých 10 minut, zkušení to zvládnou do pěti! Na konec byla probrána péče o zemřelého, aby byli ošetřovatelé připraveni na vše!
Na úplném konci kurzu dostali všichni žáci certifikaci v základech moderního ošetřovatelství. S úsměvem na tváři ho všichni přebrali a rozloučili se. Bohužel úsměvy nemohly být vidět, protože všichni účastníci museli mít po dobu kurzu nasazené respirátory FFP 2.
 
Váš RADAR 🙂
 
P.S. Velké poděkování patří děvčatům z OS ČČK Havlíčkův Brod a našim žákům, že se dobrovolně školí, aby mohli pomáhat! 
 
Fotografie z kurzu naleznete ZDE
A na závěr ukázka toho, že vysvléct se z ochranného obleku není žádná legrace!